Jak wytrwać w biegowych postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w biegowych postanowieniach noworocznych?

Początek roku to także start postanowień noworocznych. Jak utrzymać postanowienia noworoczne? Jak sprawić by regularnie biegać gdy jest to naszym celem na nowy rok? Poniżej kilka oczywistych, ale też sprawdzonych sposobów na utrzymanie motywacji do realizacji celów noworocznych.

Zima nie sprzyja, nie daj się wymówce

W Polsce problemem postanowień noworocznych, dotyczących ruchu, jest zima. Możemy założyć, że będziemy biegać, jednak plany pokrzyżować może nam mróz, śnieg czy gołoledź. Sytuacja ta będzie szczególnie dotyczyła osoby zaczynające biegać. W razie trudnych warunków atmosferycznych motywować nas może m.in. karnet na siłownię gdzie zawsze, bez względu na śnieg za oknem, możemy pobiegać na bieżni mechanicznej. Niejednokrotnie bieganie na bieżni mechanicznej będzie też bardziej efektywne niż dreptanie w głębokim śniegu. Zimą niezbędny będzie także odpowiedni zestaw ubrań. Dobra bielizna termoaktywna przyda się gdy temperatura spadnie do bardzo niskiego poziomu. Przy prawidłowym doborze ubrań w polskich warunkach można biegać przez całą zimę. 

Spisanie planu

Obranie planu działania zawsze pomaga w utrzymaniu motywacji. Ważne jest by plan był motywujący, a nie taki, który będzie budził frustrację. Nasze założenia muszą zakładać ambitne, jednak realne cele. Jeśli dopiero zaczynasz biegać nie można zakładać treningów codziennie. Po pierwsze łatwo będzie złapać kontuzję, po drugie taki trening będzie wyczerpujący. Aktywność co drugi dzień zdecydowanie wystarczy. Można nawet założyć dwa dni przerwy raz na tydzień. W bieganiu najważniejsza jest systematyczność utrzymywana przez długi czas. Po trzech miesiącach biegania trzy razy w tygodniu zobaczysz większe efekty niż w przypadku gdy pobiegasz przez tydzień codziennie, a potem przez kolejne 7-10 dni będziesz mieć przerwę. Aby plan był skuteczny musi także brać pod uwagę Twój poziom. Nie można zakładać, że przebiegniesz tyle samo co wysportowany sąsiad jeśli od dwudziestu lat jedynym Twoim sportem było przełączanie kanałów w telewizji. Na początku warto założyć naprawdę delikatny ruch i marszobieg. Dobrym pomysłem będzie naprzemienne truchtanie i maszerowanie np. w układzie dziesięć razy minuta truchtu na minutę marszu. 

Każdy ma gorszy dzień

Może się zdarzyć, że z różnych powodów nie wyjdziemy na trening. Gorsze samopoczucie, fatalna pogoda, trudny dzień w pracy. Wiele osób w takich momentach zaczyna popuszczać sobie pasa. Podobnie ma się to w przypadku restrykcyjnych diet. Jeśli ktoś zje ciastko to wpada na pomysł, ze skoro zjadł już jedno to rzuca się na inne jeśli i tak złamał swoje postanowienia. Jedno pominięcie treningu nie sprawi problemu jeśli po chwili słabości wejdziemy ponownie w rytm i będziemy robić swoje. 

Znajdź kompanów

Umówienie się na wspólne bieganie potrafi wygonić na trening nawet przy największym ataku lenistwa. Bieganie z inną osobą jest też często przyjemniejsze, a czas mija szybciej. Dobrym pomysłem będzie uczestnictwo w zorganizowanych treningach grupowych. Takie już niedługo ruszą w Warszawie organizowane przez grupę Run Radical. Początkujący podpatrzą jak powinien być realizowany trening, poczują przynależność do grupy i nauczą się różnych form aktywności. Jeśli nie masz takiej możliwości można poszukać kompana wśród znajomych osób, które także postanowiły wraz z nowym rokiem rozpocząć biegową przygodę. A może to Ty namówisz kogoś do biegania?

Zapisz się na bieg

Nie polecam porywania się na maraton na drugim końcu świata, ale dobrym motywatorem będzie zapisanie się np. na wiosenne zawody na dystansie pięciu kilometrów. Do tego czasu trening pozwoli na zbudowanie odpowiedniej formy, a widząc zbliżający się cel będziemy mogli wytrwać w postanowieniach noworocznych.

Kupuj ubrania, buty i gadżety

Nie muszą być to kosztowne zakupy, ale nowa koszulka do biegania, czy leginsy uprzyjemnią trening. Podobnie rzecz będzie się miała choćby z zegarkiem, okularami, butami czy bidonem. Nie jest to może najlepsze źródło motywacji, ale szczególnie dla gadżeciarza będzie to całkiem skuteczne rozwiązanie. 

Sprawdzaj postępy

Przesuwanie swoich możliwości daje kopa. Jeśli będziesz mierzyć tempo i długość swoich treningów, szczególnie na początku, zobaczysz jak szybko Twój poziom sportowy rośnie. Ważne jednak by z treningu nie urządzać sobie regularnych zawodów. Trening ma budować formę, a nie ją sprawdzać za każdym razem gdy tylko zawiążesz sznurowadła i wyjdziesz za drzwi domu.

Nowy Rok to dzień jak każdy inny. Nowe postanowienia, plany i oczekiwania wobec siebie mogą być wtedy tak samo skuteczne jak poczynione w każdy inny dzień. Do ich realizacji potrzebujesz jedynie motywacji oraz przemyślanej strategii. Wszystkiego dobrego w 2023 roku i powodzenia w realizacji postanowień. Komentarze