Zakupy przez internet to nic trudnego - cała tajemnica tkwi we właściwym zmierzeniu się i dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Każdy produkt posiada opis, dzięki któremu poznamy specyfikacje tkaniny, z której uszyty jest dany model oraz tabelę rozmiarów, która ułatwia porównanie wymiarów. Zobacz krótki przewodnik po właściwym dobieraniu rozmiarów.

Pamiętaj o tym, że odzież sportowa jest ściśle pod dyscyplinę, jaką zamierzasz uprawiać. Niektóre z nich wymagają bardziej dopasowanych ubrań, inne natomiast nieco luźniejszych. Weź to pod uwagę porównując swoje wymiary do tych podanych w tabeli. To szczególnie ważne, gdy znajdujesz się na granicy rozmiarów - wybierając odzież sportową do biegania koszulka czy spodenki nie muszą idealnie przylegać do Twojego ciała, co innego, gdy będziesz w nich ćwiczył na siłowni - wtedy warto wybrać dopasowany strój, by nie zsuwał się podczas treningu.

Dobór odpowiedniego rozmiaru uzależniony jest też od rodzaju odzieży, a co za tym idzie tkaniny, z jakiego została uszyta. Odzież termoaktywna wyprodukowana jest z różnych materiałów, dlatego za każdym razem należy sprawdzić specyfikację. Uszyta wyłącznie z elastanu czy poliestru będzie bardziej rozciągliwa, niż z materiału zawierającego domieszkę bawełny, co trzeba uwzględnić wybierając rozmiar dla siebie.

Odzież termoaktywna ma za zadanie dobrze przylegać do ciała i chronić je przed zimnem.  Jeśli będzie zbyt luźna może utracić swoje właściwości. 

Kolekcja DIAMOND Seamless to odzież bezszwowa wyprodukowana z niezwykle elastycznego i bardzo rozciągliwego materiału. Dokładnie otula ona ciało i świetnie do niego przylega, dlatego bez obaw możesz wybrać rozmiar, który zazwyczaj nosisz, a nawet jeden rozmiar niżej.

Damska odzież sportowa

Stanik sportowy

Żeby mieć pewność, że wybrany stanik będzie nam dobrze służył trzeba dokładnie dopasować jego rozmiar. Należy zmierzyć swój obwód pod biustem (wymiar ten potrzebny będzie w przypadku wyboru biustonosza np, z kolekcji DIAMOND Seamless). Najlepiej zrobić to na wysokości mostka. Uzyskany wynik najlepiej zaokrąglić w dół. Czyli otrzymując wymiar 86 cm najlepiej wybrać stanik z rozmiarem 85. Ma to na celu dobre ściśnięcie i utrzymanie biustu na swoim miejscu. Biustonosze Rough Radical uszyte są z elastycznych materiałów, więc nie ma obaw, że będą one krępowały ruchy. Nieco inaczej wygląda sprawdzanie obwodu samego biustu - tu wymiar musi być dobrany jak najprecyzyjniej. Uwaga - musi on być mierzony zawsze mając na sobie stanik z miękkimi miseczkami. Do wyboru poszczególnych rodzajów stanika sportowego będzie potrzebny również wzrost.

Przy dobieraniu odpowiedniego stanika należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie pod kątem rodzaju sportu, jaki będziemy uprawiać. Rodzaj wsparcia jaki posiada; niski, średni, czy wysoki. Sprawdź w specyfikacji produktu, czy stanik lub top posiada wkładki - ma to znaczenie w przypadku bardziej intensywnych ćwiczeń.

Koszulki sportowe damskie

Aby dobrać właściwy rozmiar koszulki sportowej zmierz obwód swojej klatki piersiowej oraz pasa. Dobrym pomysłem jest też znalezienie w szafie pasującej bluzki o podobnym przeznaczeniu zrobionej z analogicznego materiału i zmierzenie jej na płasko. Będzie to bardzo dobry punkt odniesienia podczas porównywania swoich wymiarów do tabeli znajdującej się na stronie produktu.

UWAGA!

Damska odzież sportowa uszyta jest z bardziej elastycznej tkaniny, dlatego jeżeli podane w tabeli wymiary są nieznacznie mniejsze, warto wybrać ten rozmiar.

Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru koszulki konieczne będzie określenie jej przeznaczenia. Podczas biegania koszulka może być luźniejsza, natomiast do ćwiczeń na siłowni najlepsza będzie taka, która dobrze przylega do ciała i nie krępuje ruchów.

Bluzy termoaktywne

Bluza sportowa należy do elementów odzieży wierzchniej, co trzeba wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni rozmiar dla siebie. By była dopasowana i odpowiednio spełniała swoją funkcję konieczne jest zmierzenie obwodu klatki piersiowej, oraz bioder w najszerszym miejscu. Oprócz tego potrzebna będzie długość sylwetki z przodu i z tyłu do pasa oraz od pachy do pasa. Ważne jest też zmierzenie ręki od pachy do nadgarstka oraz od obojczyka do nadgarstka.

Bluzy termoaktywne wykonane są z bardzo elastycznego materiału dopasowującego się do kształtu ciała. Można więc wybrać rozmiar nieznacznie mniejszy. Wybranie dużo mniejszego rozmiaru może spowodować prześwitywanie materiału oraz utratę jego właściwości.

Legginsy/spodenki sportowe

Odpowiednie dopasowanie legginsów sportowych jest bardzo ważne ze względu na to, że to one ułatwiają nam wykonywanie większości ruchów nie krępując ich podczas ćwiczeń.

Aby przygotować się do zakupu legginsów należy dokładnie się zmierzyć przy pomocy centymetra krawieckiego. Wymiary, które w tym przypadku będą potrzebne to obwód talii mierzony w najwęższej części, obwód bioder w najszerszym miejscu oraz wzrost.

Ważne, aby legginsy dobrze przylegały do ciała, by podczas wykonywania ćwiczeń nie zsuwały się, dlatego też trzeba dokładnie dobrać rozmiar do wymiarów zgodnie z tabelą.

Wszystkie legginsy wykonane są z bardzo elastycznego materiału dopasowującego się do kształtu ciała, który może rozciągać się nawet do 20%. Warto wziąć to pod uwagę jeśli np. uzyskany wymiar znajduje się na granicy dwóch rozmiarów. Uwaga! Wybranie zbyt małego rozmiaru może spowodować prześwitywanie materiału oraz utratę jego właściwości.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna to bardzo specjalistyczny rodzaj odzieży sportowej, dlatego tak ważne jest dobranie właściwego rozmiaru, by nie straciła ona swoich właściwości. Przy wyborze rozmiaru należy pamiętać o tym, że materiał, z którego uszyta jest bielizna termoaktywna może się różnić. Warto za każdym razem sprawdzać specyfikacje tkaniny. W przypadku występowania w składzie bawełny będzie on mniej elastyczny niż w przypadku gdy w składzie znajduje sie elastan czy poliester.  

Bielizna termoaktywna - góra

Aby dobrać górę bielizny termoaktywnej potrzebne będzie zmierzenie długości ręki zaczynając od obojczyka, a kończąc na nadgarstku. Następnie niezbędny będzie obwód klatki piersiowej oraz długość przodu sylwetki od obojczyka do pasa.  Koszulka bielizny termoaktywnej powinna być dopasowana tak, by podczas aktywności fizycznej dobrze przylegała do ciała i chroniła je przed zimnem.  Jeśli będzie zbyt luźna może utracić swoje właściwości. 

Bielizna termoaktywna - dół

Do określenia właściwego rozmiaru dołu kompletu termoaktywnego konieczne będzie zmierzenie długości nogi po zewnętrznej stronie oraz obwodu talii w najwęższym punkcie.

Odzież bezszwowa DIAMOND SEAMLESS

Odzież bezszwowa została wykonana z bardzo elastycznego i rozciągliwego materiału, który ma za zadanie perfekcyjnie otulić sylwetkę. Z tego powodu bez obaw możemy dobrać rozmiar, który zwykle nosimy a nawet jeden rozmiar mniej. Ponieważ nie powodują one dyskomfortu w trakcie noszenia możemy mieć pewność, że tak dobrane legginsy, koszulka i biustonosz będą się doskonale prezentowały i nigdzie nie spowodują ucisku ani obtarć.

Biustonosz i koszulka

Dobierając rozmiar biustonosza z kolekcji DIAMOND Seamless, podobnie jak w przypadku każdego innego stanika sportowego należy zmierzyć dokładnie obwód pod biustem oraz obwód klatki piersiowej. Te same wymiary potrzebne są przy wyborze odpowiedniego rozmiaru koszulki.

Damskie legginsy sportowe

Właściwy rozmiar legginsów możemy dopasować po zmierzeniu swojego wzrostu, obwodu w biodrach w najszerszym punkcie oraz w talii w najwęższym punkcie. 

Elastyczny i mocno rozciągliwy materiał, z którego wykonana jest odzież bezszwowa umożliwia dobranie mniejszego rozmiaru, gdy wymiary znajdują się na granicy dwóch. Damskie legginsy sportowe bez obaw może zamówić zarówno osoba niewielkiego wzrostu, jak i bardzo wysoka.

Męska odzież sportowa

Bluzy termoaktywne

Bluza sportowa należy do elementów odzieży wierzchniej, co trzeba wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni rozmiar dla siebie. By była dopasowana i odpowiednio spełniała swoją funkcję konieczne jest zmierzenie obwodu klatki piersiowej, talii w najwęższym punkcie oraz bioder w najszerszym. Oprócz tego potrzebna będzie długość sylwetki z przodu i z tyłu do pasa oraz od pachy do pasa. Ważne jest też zmierzenie ręki od pachy do nadgarstka oraz od obojczyka do nadgarstka.

Bluzy termoaktywne wykonane są z bardzo elastycznego materiału dopasowującego się do kształtu ciała. Żeby bluza była mniej dopasowana warto wybrać rozmiar większy.  Uwaga! Wybranie dużo mniejszego rozmiaru może spowodować utratę jego właściwości.

Koszulki sportowe męskie

By wybrać odpowiednią koszulkę niezbędne będzie uzyskanie wymiaru obwodu klatki piersiowej w najszerszym miejscu oraz jej szerokości od pachy do pachy. Następnie warto również zmierzyć swój obwód w pasie i długość ręki. Wymiary te pozwolą na idealne dopasowanie do tabeli i prawidłowy wybór koszulki czy bluzy.

Bardzo ważną wartością jest też całkowity wzrost, który po dopasowaniu do długości koszulki z przodu i z tyłu pozwoli porównać, czy będzie ona miała właściwe wymiary. 

Jeżeli znajdujemy się pomiędzy dwoma rozmiarami należy pamiętać, że wybierając mniejszy koszulka będzie przylegała do ciała, a przy większym będzie luźniejsza.

Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru koszulki konieczne będzie określenie jej przeznaczenia. Podczas biegania koszulka może być luźniejsza, natomiast do ćwiczeń na siłowni najlepsza będzie taka, która dobrze przylega do ciała i nie krępuje ruchów.

Spodenki/getry sportowe

Do wybrania odpowiedniego rozmiaru spodenek oraz legginsów sportowych najważniejsze będą trzy wymiary: obwód w pasie w najwęższym miejscu, długość zewnętrzna oraz wewnętrzna nogi. Jeżeli po dopasowaniu do tabeli okaże się, że jeden znajdujemy się pomiędzy dwoma rozmiarami można wybrać mniejszy, by ubranie bardziej przylegało lub większy, by było luźniejsze.

Mierząc długość nogi zarówno od wewnętrznej jak i zewnętrznej strony pomiar należy zakończyć na kostce.

Spodenki powinny być odpowiednio dobrane w zależności od uprawianej dyscypliny sportu. Do biegania można wybrać modele luźniejsze, natomiast przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych bardziej dopasowane.

Majtki/kąpielówki

Wybierając odpowiednie majtki lub kąpielówki zmierz swój obwód w pasie. Warto sprawdzić w tabeli rozmiarów długość całkowitą nogawki aby wiedzieć, jak będzie wyglądała na nodze. W przypadku wahania się pomiędzy dwoma rozmiarami warto wziąć ten mniejszy, gdyż zarówno majtki jak i kąpielówki uszyte są z elastycznej i rozciągliwej tkaniny.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna to bardzo specjalistyczny rodzaj odzieży sportowej, dlatego tak ważne jest dobranie właściwego rozmiaru, by nie straciła ona swoich właściwości. Przy wyborze rozmiaru należy pamiętać o tym, że materiał, z którego uszyta jest bielizna termoaktywna może się różnić. Warto za każdym razem sprawdzać specyfikacje tkaniny. W przypadku występowania w składzie bawełny będzie on mniej elastyczny niż w przypadku gdy w składzie znajduje sie elastan czy poliester.  

Bielizna termoaktywna - góra

Aby dobrać górę bielizny termoaktywnej potrzebne będzie zmierzenie długości ręki zaczynając od obojczyka, a kończąc na nadgarstku. Następnie niezbędny będzie obwód klatki piersiowej oraz długość przodu sylwetki od obojczyka do pasa. Koszulka bielizny termoaktywnej powinna być dopasowana tak, by podczas aktywności fizycznej dobrze przylegała do ciała i chroniła je przed zimnem. Jeśli będzie zbyt luźna może utracić swoje właściwości. 

Bielizna termoaktywna - dół

Do określenia właściwego rozmiaru dołu kompletu termoaktywnego konieczne będzie zmierzenie długości nogi po zewnętrznej stronie oraz obwodu talii w najwęższym punkcie.

Odzież rowerowa kolarska

Damskie i męskie koszulki rowerowe

Jazda na rowerze, choć można ją uprawiać zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie, wymaga dobrania odpowiedniego stroju, który nie będzie krępował ruchów i umożliwi swobodne poruszanie się.

Aby dobrać odpowiednią koszulkę należy zmierzyć szerokość pod pachami, by koszulka nie upijała w trakcie jazdy. Następnie trzeba również sprawdzić wysokość sylwetki z przodu od obojczyka do bioder, a także z tyłu. Ma to na celu dobranie rozmiaru tak, by koszulka nie zsuwała się w trakcie jazdy.

Równie ważne jest dokładne zmierzenie dolnej części sylwetki, by odpowiednio dobrać spodenki rowerowe. W tym wypadku niezbędne będzie sprawdzenie obwodu w pasie w najwęższym punkcie oraz wewnętrzną i zewnętrzną długość nogi. Porównując wymiary do tabeli należy upewnić się, że spodenki będą miały odpowiednią długość i nie będą uciskać pasa.