Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Poznaj 5 sposobów

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Poznaj 5 sposobów

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Poznaj 5 sposobów

Nowy rok to zwykle świetny pretekst do tego, by wykonać porządny rachunek sumienia i powziąć nowe postanowienia. Zwykle dotyczą one sfery zawodowej, nowej diety lub zmiany trybu życia. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że równie szybko, jak je podejmujemy, zapominamy o nich i nowe nawyki odchodzą w zapomnienie. Jak nie poddać się nadchodzącemu zniechęceniu?

Amerykańscy naukowcy, a wśród nich profesor John C. Norcross, badający osoby, które podejmowały noworoczne postanowienia, po latach badań odkryli, że tylko 40% badanych wytrwało w nich do końca pierwszego półrocza. Dowiedziono, że ogromny wpływ na powodzenie tego typu misji ma wiara we własne siły. Jeżeli jesteś w stanie uwierzyć w swój sukces i jesteś odpowiednio zdeterminowany, z większym prawdopodobieństwem uda Ci się go osiągnąć. To jednak nie wszystko. Zanim więc poddasz się i uznasz, że może spróbujesz jeszcze raz, ale za rok, postaraj się wykonać kilka małych kroków, które pomogą Ci wytrwać przez najbliższe miesiące. Co trzeba zrobić?

    1. Postaraj się, by Twoje postanowienie było jak najbardziej konkretne.

Bardzo łatwo jest odpuścić sobie, jeżeli w Nowy Rok Twoim postanowieniem było “więcej ćwiczyć”. Te słowa niczego konkretnego za sobą nie niosą, więc owym “więcej” równie dobrze mogły być ćwiczenia raz w tygodniu, miesiącu… a może raz na pół roku? Bardzo szybko może okazać się, że obietnica dana sobie, stanie się tylko mglistym wspomnieniem.

Postaraj się postawić sobie jak najbardziej konkretny cel. Trening dwa razy w tygodniu brzmi dużo lepiej, niż częstsze ćwiczenia. Łatwiej jest również zweryfikować później, czy rzeczywiście nadal realizujesz podjętą decyzję. Konkretny plan ułatwi też powolne wchodzenie w rutynę, które sprawi, że coś, co niedawno nie było Twoją codziennością, niepostrzeżenie się nią stanie. A stąd już tylko krok do sukcesu!

    2. Wybierz coś, co będzie przypominało Ci o powziętym postanowieniu.

Stare dresy równie dobrze mogą dalej leżeć w szafie teraz, tak jak przed Nowym Rokiem. Jeśli jednak Twoje postanowienie ma stać się czymś wyjątkowym, pozwól sobie na wybranie czegoś, co będzie Ci o nim przypominać. Dużo chętniej znajdziesz czas na cotygodniową serię ćwiczeń, jeżeli na półce będzie na Ciebie czekał nowy komplet do ćwiczeń kupiony specjalnie na tę okazję.

Chcesz dwa razy w tygodniu uczestniczyć w treningach online z Twoim ulubionym trenerem personalnym? Odzież sportowa do ćwiczeń Rough Radical, odpowiedni top i legginsy termoaktywne, będą doskonałym wyborem i sprawią, że nowe zadania nie będą już trudnym obowiązkiem, a czystą przyjemnością. Spraw sobie prezent, który stanie się dla Ciebie nową motywacją. W końcu noworoczne postanowienie to nie udręka, a nowe możliwości!

    3. Nie zmuszaj się do robienia czegoś wbrew sobie.

W zmianie trybu życia nie chodzi o to, by odtąd żyć zupełnie niezgodnie z samym sobą. Jeżeli na przykład pływanie nigdy nie było Twoją pasją, trudno o bardziej zniechęcające do realizacji postanowienie, niż cotygodniowe wizyty na basenie. Postaraj się znaleźć więc coś, co da Ci odrobinę przyjemności i ma potencjał na stanie się Twoją pasją.

Jeżeli kilka wizyt na zajęciach fitness wyjątkowo Ci się podobało, może to świetny pomysł, by stało się to Twoim nawykiem? Dużo chętniej będziesz wracać do czegoś, co nie jest przykrym obowiązkiem, a chwilą oderwania się od codzienności i znalezieniem czasu tylko dla siebie.

A może bliska Ci osoba uwielbia jeździć na rowerze i już nie raz zachęcała Cię do tego, by zarazić Cię swoją pasją? Warto spróbować, by się przekonać, a dodatkowe wsparcie może pomóc w osiągnięciu powziętego celu. 

    4. Nie zrażaj się porażką

Podejmując nowe wyzwania trudno zakładać, że nie powiodą się one, jednak i tak się zdarza. Niepowodzenie nie powinno być jednak pretekstem do tego, by się poddać i zaprzestać swoich działań. Porażki zdarzają się i trzeba być na nie gotowym. Jeżeli więc zdarzy Ci się, że przez codzienne obowiązku lub po prostu z powodu chwili słabości opuścisz jeden czy dwa treningi nie oznacza to, że to koniec starań. Warto przemyśleć, co było powodem chwilowej słabości, a zaraz potem podnieść się i walczyć dalej.

Przekuj swoją porażkę w siłę. Bardzo często bywa tak, że podejmując kolejną próbę zrobisz to z jeszcze większą energią i determinacją, by tym razem na pewno się udało. To już kolejny krok do sukcesu!

    5. Nie ukrywaj swoich celów

Uważasz, że noworoczne postanowienia powinny pozostać tylko w Twojej głowie i nikt inny nie musi o nich wiedzieć? Tak naprawdę to Twoja podświadomość może podpowiadać Ci, że nie wierzysz w ich powodzenie. Podziel się nimi z najbliższymi i spraw, by stali się dla Ciebie dodatkową motywacją. Śmiało opowiadaj o swoich sukcesach a szybko przekonasz się, jak wiele osób Ci kibicuje, a nawet służy pomocą, gdy przytrafią się chwile słabości. Nie bez powodu większość zawodów sportowych odbywa się w obecności szerokiej publiczności. Pozytywny doping doda Ci dodatkowych sił i sprawi, że naprawdę nabierzesz wiatru w żagle.

Teraz już nic nie stanie na Twojej drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu!Komentarze