Poznaj największe zalety chodzenia z kijkami

Poznaj największe zalety chodzenia z kijkami

Cała Polska, od Koszalina na północy po Sosnowiec na południo pokochała chodzenie. To jednak nie takie zwykłe chodzenie, a wspomagane kijkami, które jest jedną z najlepszych aktywności fizycznych i zyskuje coraz większe grono wielbicieli. 

Za co ludzie kochają spacery z kijkami? Aktywność ta jest absolutnie dla wszystkich, nie ma znaczenia wiek, płeć czy kondycja fizyczna. Jest dostępna dla każdego i bardzo szybko można się jej nauczyć, a przy okazji przynosi ogromne korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Przyjrzyjmy się im bliżej:

Przeciwdziała otyłości

Problem otyłości dotyczy bardzo dużej części naszego społeczeństwa, nazywany jest więc jedną z chorób XXI wieku. Wynika on z prowadzenia niewłaściwego stylu życia, spożywania przetworzonej, niezdrowej żywności oraz z braku aktywności fizycznej. Systematyczne spacery z kijkami pozwalają na zdrowy ruch, który przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Jego zaletą jest też przyspieszenie metabolizmu. 

Są zdrowe dla kręgosłupa

Z wiekiem coraz częściej zaczynamy odczuwać bóle kręgosłupa. Sprzyja im przede wszystkim siedzący tryb życia, zwłaszcza przez wykonywaną pracę przed biurkiem. Zbawiennym dla naszego kręgosłupa jest ruch, zwłaszcza taki, który nie obciąża stawów. Obawiają się tego zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Chodzenie z kijkami jest całkowicie bezpieczne dla stawów, ponieważ ciężar ciała jest rozłożony równomiernie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika marszu, dlatego spacery najlepiej odbywać pod okiem specjalnie wyszkolonych trenerów.

Wspomaga pracę serca

Podczas marszu w odpowiednim tempie krew krąży szybciej, dzięki czemu komórki stają się lepiej dotlenione i odżywione. Tętno spoczynkowe w przypadku aktywnych osób jest obniżone, konsekwencją czego jest mniej wyczerpująca praca serca potrzebna do przepompowania odpowiedniej ilości krwi w naszym organizmie. Spacer z kijkami sprzyja również zapobieganiu miażdżycy.

Sprzyja dobremu samopoczuciu

Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna dodaje nam energii i zdecydowanie poprawia samopoczucie. Podczas ruchu organizm produkuje hormony szczęścia, czyli endorfiny, które wpływają na pozytywne nastawienie do życia. Chodzenie z kijkami stało się nawet jedną z form terapii dla osób chorych na depresję.

Redukuje poziom stresu

Codzienne życie w biegu sprawia, że coraz częściej odczuwamy silny stres i niepokój. Spacer na świeżym powietrzu pozwala zredukować poziom stresu, wystarczy nawet 30 minut dziennie. To doskonały sposób na relaks. 

Wzmacnia mięśnie

W przeciwieństwie do wielu innych aktywności, spacer z kijkami wzmacnia mięśnie całego naszego ciała. Marsz z kijkami umożliwia pracę mięśni nóg, pośladków, rąk oraz całego tułowia. 

Co jest najważniejsze podczas marszu z kijkami?Podczas spaceru z kijkami niezwykle ważna jest technika marszu. Tylko nauczenie się prawidłowego stylu chodzenia możemy dać nam pewność, że osiągniemy maksimum korzyści, jakie przynosi nam ten rodzaj sportu. 

Chociaż chodzić potrafią niemal wszyscy, by czerpać ze spacerów maksimum korzyści konieczne jest opracowanie techniki marszu do perfekcji. Warto więc robić to pod okiem wykwalifikowanego trenera. Od 2020 roku działa w Polsce akcja ChodzęBoLubię, której pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Klubu Polskiej Lekkiej Atletyki oraz Fundacja Wychowanie przez Sport. Jej celem jest jest znaczące zwiększenie aktywności fizycznej wśród osób lubiących ruch na świeżym powietrzu, dbających o swoje zdrowie oraz kondycję psychofizyczną.

W 2022 roku akcja działa już w ponad 40 lokalizacjach w Polsce. Pod okiem trenerów grupy amatorów spacerowania z kijkami spotykają się regularnie na wspólnych spacerach, a marka Rough Radical została ich partnerem technicznym.

Jak ubrać się na spacer z kijkami?

W przypadku spaceru z kijkami, jak w każdym sporcie outdoorowym, który wymaga odbycia dłuższego treningu na świeżym powietrzu, warto ubrać się “na cebulkę”. Doskonale skomponowany set sportowy umożliwi nam swobodny spacer nawet w przypadku nagłej zmiany warunków atmosferycznych.

Pierwszą warstwą stroju powinny być legginsy oraz koszulka wykonane z materiałów termoaktywnych. Mają one za zadanie równomiernie odprowadzać wilgoć i utrzymać stałą temperaturę organizmu. Dzięki temu nie narazimy się na wychłodzenie bądź przegrzanie, co może spowodować konsekwencje w postaci różnego rodzaju infekcji.

Ponieważ pogoda wiosną i latem potrafi zaskakiwać, warto mieć przy sobie również bluzę termoaktywną, która jest niezwykle lekka i z powodzeniem można schować ją do plecaka i wyciągnąć, gdy temperatura spadnie bądź pojawi się silniejszy wiatr.

Oprócz wygodnych butów nie do przecenienia będą także skarpety. Te o właściwościach termoaktywnych nie doprowadzą do nadmiernego pocenia się stóp, a wzbogacone o środek antybakeryjny będą przeciwdziałać również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Tak skomponowany, podstawowy set sportowy do marszu z kijkami będzie dużym ułatwieniem i sprawi, że spacer stanie się czystą przyjemnością.

Tak jak? Kijki w dłoń i ruszamy!Komentarze